Skarby Jordanii: Petra

jordania
0 0
Read Time:1 Minute, 33 Second

Petra to niezaprzeczalnie najsłynniejsza atrakcja turystyczna Jordanii i jedno z najcenniejszych stanowisk archeologicznych całego Bliskiego Wschodu. Figuruje ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 2007 roku także w zestawieniu siedmiu nowych cudów świata.

Rokrocznie przyciąga prawdziwe tłumy turystów chcących na własne oczy zobaczyć tą architektoniczną perełkę. Petra została wybudowana przez Nabatejczyków jako stolica ich państwa w III w. p.n.e. Szybko stała się ważnym ośrodkiem handlowym dla karawan krążących między Zatoką Perską, Gazą a Damaszkiem. Nabatejczykom długo udawało się zachować niezależność – ich państwo zostało podbite przez rzymskiego cesarza Trajana dopiero w 106 roku.

W dalszych wiekach miasto traciło dawne znaczenie, wkrótce zostało zajęte przez muzułmanów, a w średniowieczu na krótko opanowane przez krzyżowców. Petra została odkryta na nowo dopiero w 1812 roku przez szwajcarskiego naukowca, Johanna Ludwiga Burkharda, który od razu zachwycił się niesamowitą architekturą Petry oraz otaczającego ją krajobrazu i skalnego labiryntu. Fenomen Petry w dużej mierze bierze się z faktu, że Nabatejczycy w sporej części nie tyle ją wybudowali, co wykuli w skale. W swojej architekturze czerpali głównie ze wzorców greckich i rzymskich, ale przyprawili ją swoim własnym orientalnym zmysłem.

Najważniejszym zabytkiem starożytnego miasta, będącego jego swoistym symbolem jest Al-Chazna, którą Beduini nazwali „Skarbcem Faraona”. Wykuta w skale świątynia zachwyca imponującą zdobioną 40-metrową fasadą. Jej przeznaczenie do dzisiaj pozostaje jednak niejasne: przypuszcza się, że była ona miejscem kultu lub jednym z królewskich grobowców. Jeszcze bardziej okazałą budowlą, wzniesioną w podobnym stylu jest monumentalna Ad-Dajr.

Cały kompleks pełny jest pozostałości po wielu innych świątyniach, pałacach, znajduje się tam także potężny teatr zdolny pomieścić nawet 10 tysięcy osób. Na zwiedzenie stanowiska archeologicznego w sposób dokładny turyści powinni rezerwować sobie minimum jeden dzień. Najłatwiej dostać się w tamte strony ze stolicy Jordanii, Ammanu.

Zawsze możesz też odwiedzić https://halotychy.pl i zapoznać się z atrakcjami w całym regionie, jeżeli zamiast wyjazdu za granicę, wybierasz wakacje w Polsce.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Poprzedni post Skarby Dolnego Śląska: Jezioro Bystrzyckie
wakacje Następny post Wakacje w Polsce czy za granicą?