Choć Góry Sowie to obszar kojarzony z pieszymi wycieczkami i cennymi zabytkami, nie brak tu atrakcji i dla tych turystów, którzy preferują wypoczynek nad wodą. Jednym z ciekawszych punktów na mapie tego pasma górskiego jest przecież Jezioro Bystrzyckie – jeden z najstarszych i najpiękniejszych zbiorników wodnych, jakimi może nas oczarować Dolny Śląsk. Dlaczego warto wybrać się nad jego wody?
Dla kogo Jezioro Bystrzyckie stanie się ciekawym celem wycieczki?
Jezioro Bystrzyckie może oczarować każdego miłośnika pięknych widoków oraz zabytków. Nad jego wodami dumnie wznosi się przecież malowniczy zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, będący jedną z najbardziej oryginalnych pamiątek po Piastach Śląskich. Sama zapora, dzięki której powstało Jezioro Bystrzyckie, jest bardzo ważnym zabytkiem techniki. Wzniesiona w latach 1911-1914, do dziś intryguje swą formą oraz rozmiarami. Ma ona 44 metry wysokości, a jej długość wynosi 230 metrów. Dzięki tej kamiennej zaporze powstał zbiornik, który liczy sobie 300 metrów szerokości i około 3 kilometrów długości.
Oczywiście piękne miejsca na letni wypoczynek znajdziemy również w innym częściach Polski. Warto tutaj wymienić Radom i tamtejszy Zalew Borki – sprawdź całą listę atrakcji na upalne dni w Radomiu.
Jaką powierzchnię ma zbiornik?
Powierzchnia tego zbiornika to 500 hektarów, z kolei ilość wody, jaka może się w nim zgromadzić, to około 8 mln m³. Jezioro Bystrzyckie szybko stało się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w krajobrazie Gór Sowich, a jego powstanie sprawiło, że w rejonie zamku Grodno już w początkach XX wieku dość szybko zaczęła się rozwijać turystyka. Do dziś wycieczki nad jego wodami mogą sprawić każdemu z nas wiele radości, stając się przygodą, która na długo zapisze się w pamięci.